محمدرضا مهدوی (حامی)
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمدرضا مهدوی (حامی)
آرشیو وبلاگ
      روان پویشی کوتاه مدتISTDP (روانشناسی)
اثربخشی روان درمانی پویشی نویسنده: محمدرضا مهدوی (حامی) - ۱۳٩٢/٦/٢٠

جاناتان شدلر، محقق و دانشیار دانشگاه کلرادو در مقاله ای با عنوان "اثربخشی
روان درمانی پویشی" که در سال 2010 در مجله"American Psychologist" به چاپ رسید به بررسی اثربخشی روان درمانی سایکوداینامیک و تکنیک های آن پرداخته است.

چکیده این مقاله بیان می کند که شواهد تجربی از اثربخشی درمان روان پویشی حمایت می کنند. اندازه اثر روان درمانی پویشی برابر اندازه اثر گزارش شده برای دیگر درمان‌هایی است که همواره به عنوان درمان هایی براساس شواهد و مدارک و برخوردار از حمایت تجربی تبلیغ می شوند. علاوه بر این منافع درمانی در بیمارانی که تحت روان درمانی پویشی قرار گرفته اند پایدار بوده و به نظر می رسد که این افراد بعد از اتمام درمان نیز به پیشرفت و بهبودی ادامه می دهند. در نهایت، درمان های غیرروان پویشی تا اندازه ای ممکن است به این دلیل اثربخش باشند که درمانگران ماهرتر از تکنیک هایی استفاده می کنند که مدت ها جزء هسته نظریه و درمان روان پویشی بوده اند.  این تصور که رویکرد های روان پویشی از حمایت تجربی برخوردار نیستند با شواهد علمی موجود مطابقت نداشته و می تواند منعکس کننده انتشار گزینشی یافته های پژوهشی باشد.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر استرس - اضطراب چیست؟ انجمن حمایت از حقوق کودک ( سیزده اردی بهشت ) کارگاه و همکاری در طرح پژوهشی روانشناسی آغاز سال 93 درگذشت دکتر محمود ایروانی خاک بر سر جهل و جاهل!! اصطلاحات،عبارات و واژه‌ های روانشناسی روش نوشتن رزومه (cv) کارگاه EMDR و تحلیل رفتار متقابل TA پایه گذار عصب روانکاوی شناختی کیست؟
کلمات کلیدی وبلاگ istdp معرفی (۱) نوروساینس و روان درمانی پویشی istdp (۱) اثربخشی روان درمانی پویشی (۱) انجمن حمایت از حقوق کودک (۱)
دوستان من درخت سیب(محمدرضامهدوی) جالب دانشجو حامی درخت سیب درمان شناختی رفتاری (CBT) وبلاگ رسمی دانشکده روانشناسی آزاد گرمسار انجمن فارغ التحصیلان روانشناسی دانشگاه آزاد رودهن ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب