محمدرضا مهدوی (حامی)
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمدرضا مهدوی (حامی)
آرشیو وبلاگ
      روان پویشی کوتاه مدتISTDP (روانشناسی)
درگذشت دکتر محمود ایروانی نویسنده: محمدرضا مهدوی (حامی) - ۱۳٩٢/۱۱/٢۳

 کارگاه مقاله و پایان نامه نویسی کلیلک کنید.

 باز گشت همه به سوی صاحب روح و روان , خالق بی همتاست

با کمال تاسف و تاثر اطلاع حاصل شد استاد ارجمند، جناب آقای دکتر محمود ایروانی، از پیشکوستان روانشناسی کشور، امروز سه شنبه 22 بهمن 1392 دارفانی را وداع گفته اند. مراسم تشییع جنازه و وداع با زنده یاد دکتر ایروانی  چهارشنبه 23 بهمن ماه ساعت 10 صبح از جلوی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران واقع در زیر پل نصر (گیشا) انجام میشود.

 درگذشت ایشان را تسلیت عرض میکنیم

 

 

یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲. ساعت ۱۵-۱۷

سالن کوثر دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران

 با تشکر محمدرضا مهدوی


معرفی کتاب :

روان شناسی احساس و ادراک

ناشر : سمت

نویسنده : دکتر محمود ایروانی - دکتر محمد کریم خدا پناهی

١٣٩٠, ویرایش دوم, چاپ پانزدهمشابک : ٩٧٨٩۶۴۴۵٩۴۶١٨

 

مصاحبه

دکتر ایروانی: زنان نمی خواهند زیر دست مردان باشند

15/6/1386

دکتر محمود ایروانی روانشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگاری با بیان اینکه در زمینه طلاق بیشتر آقایان تصمیم می‌گیرند، در رابطه با طلاق توافقی و پیامدهایش، گفت: فرهنگ کشور ما مرد سالارانه است و در زمینه طلاق بیشتر آقایان تصمیم می‌گیرند. طلاق توافقی در اغلب موارد در تهران اتفاق می‌افتد که طرفین تحصیل کرده و عمدتاً از طبقه‌ متوسط به بالا هستند.
زن و شوهر امروزی برای چگونگی زندگی معیارهایی دارند. اگر آن‌ها بر این نتیجه برسند که این معیارها به صورت متقابل، قابل درک نیست و برای طرفین هدف از زندگی مشترک چیز دیگری است، در این صورت با توجه به سلیقه و بینش زوجین جریان به سوی با توافق جدا شدن پیش می‌رود.

دکتر محمود ایروانی روانشناس و استاد دانشگاه  با بیان اینکه در زمینه طلاق بیشتر آقایان تصمیم می‌گیرند، در رابطه با طلاق توافقی و پیامدهایش، گفت: فرهنگ کشور ما مرد سالارانه است و در زمینه طلاق بیشتر آقایان تصمیم می‌گیرند. طلاق توافقی در اغلب موارد در تهران اتفاق می‌افتد که طرفین تحصیل کرده و عمدتاً از طبقه‌ی متوسط به بالا هستند.

وی با اشاره به اینکه طرز فکر یا بینش زن و شوهر در نحوه‌ی زندگی امروز موثر است، بیان کرد: زن و شوهر امروزی برای چگونگی زندگی معیارهایی دارند. اگر آن‌ها بر این نتیجه برسند که این معیارها به صورت متقابل، قابل درک نیست و برای طرفین هدف از زندگی مشترک چیز دیگری است، در این صورت با توجه به سلیقه و بینش زوجین جریان به سوی با توافق جدا شدن پیش می‌رود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید به جامعه ایرانی به عنوان یک جامعه بین صنعتی و سنتی بپردازیم، گفت: در کش و قوس قراردادها بین صنعتی و سنتی باید ببینیم روی هم رفته حق و حقوق مردم در شهرهای بزرگ چه قدر است. فرهنگ شهرستانی و روستایی و در کل جوامع کوچک در مقایسه با شهرهای بزرگ متفاوت است. در شهرهای بزرگ هر کس در هر سطحی از دانش، گرفتار زندگی صنعتی می‌شود.

وی افزود: دو عامل سن افراد و تجربه‌های تحصیلی در بروز طلاق‌های توافقی موثر است. معمولاً زن و شوهر به توافق نهایی نمی‌رسند. زن و شوهر در شهرهای بزرگ اغلب از نظر مادی و فکری و اجتماعی به استقلال می‌رسند. این استقلال باید به کیفیت زندگی کمک کند. اما به پاره شدن انسجام خانواده می‌انجامد و اصلاً هم به خوشبختی فرزندان کمک نمی‌کند. بلکه آنها در زیر دست و پای این زندگی و این استقلال له می‌شوند.

دکتر ایروانی با بیان اینکه باید بررسی شود زن و شوهر برسرچه موضوعی به تفاهم رسیده اند، گفت: اگر به خاطر مسئله‌ی تربیت فرزندان زن و شوهری که اختلاف دارند به این نتیجه رسیده‌اند که از هم جدا شوند، درست است، فرزندان هیچ ثمره‌ای از ازدواج و با هم زندگی کردن آنها نمی‌برند. حداقل با این کار تکلیف فرزندان مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زندگی زناشویی برخی فاعل هستند و برخی دیگر مفعول، بیان کرد: معمولاً خانم‌ها نمی‌خواهند زیر دست آقایان باشند. در زندگی مشترک، خانم نمی‌تواند شوهرش را به عنوان خدای دوم قبول کند و شخصیتش در یک وضعیت پایین و درجه دوم قرار بگیرد.

دکتر ایروانی افزود: در این شرایط خانم می‌تواند با جدا شدن از لحاظ روانی در وضعیت بهتری قرار بگیرد. هر چند مضرات طلاق بیشتر است و نفع خاصی ندارد.

این استاد دانشگاه لازمه‌ زندگی اجتماعی را زندگی مکمل دانست و گفت: زوجی که برای جدایی به توافق می‌رسند در ابتدای زندگی مشترک نمی‌دانستند چه می‌خواهند. اما حالا برای داشتن یک زندگی سالم همه چیز را بررسی می‌کنند.

وی افزود:‌ مسئله بسیار پیچیده‌ای است. باید تحلیل و بررسی شود که به توافق رسیدن برای جدایی نفعش چیست؟ پیامدهایش چیست؟ ضررش چیست؟ و آیا اصلاً این جدایی ضرورت دارد یا نه؟

دکتر محمود ایروانی با بیان اینکه طلاق همان قدر مهم است که ازدواج، گفت: خداوند دستور داده است که اگر شما در این زندگی نمی‌توانید بندگی کامل و بهره‌ای از آن زندگی داشته باشید، جدا شوید.

وی همچنین ادامه داد: اما مسئله‌ای که مهم است این است که در آژانس بین‌المللی هسته‌ای هم از هر چه در می‌مانند، می‌نشینند و با هم صحبت می‌کنند تا به نتیجه برسند. تفاهم و درک متقابل از طریق صحبت و مذاکره به دست می‌آید.

این دکتر روانشناس با بیان اینکه زن و شوهر باید با یک واقع‌بینی بنشینند و با یکدیگر صحبت کنند، گفت: زن و شوهر باید نکات و خصوصیات مثبت یکدیگر را بزرگ کنند و خصوصیات منفی یکدیگر را کوچک و بلکه حل کنند. شمشیرها را از کمر باز کنند و غرور یکدیگر را رعایت کنند.

وی در پایان با بیان اینکه صحبت کردن موجب تخلیه هیجان می‌شود، گفت: درد دل کردن در این رابطه بسیار کمک می‌کند. نباید زوجین بگذارند کار به جایی برسد که تن به طلاق توافقی دهند. باید واقع نگری داشته باشند و جنبه‌ها و ویژگی‌های منفی یکدیگر را قبول کنند و آن را در میان خود حل کنند.

به نقل از یکی از شاگردان (محمدی):

 دکتر محمود ایروانی یکی از مهربانترین، صمیمی‌ترین و حامی‌ترین اساتیدی بود که در طول زندگی تحصیلی‌ام داشته‌ام. زندگی علمی دکتر ایروانی بیشتر اوقات در آزمایشگاه روان‌شناسی می‌گذشت؛ آزمایشگاه‌هایی که با خون دل و زحمت فراوان تاسیس کرده بود و سعی داشت که دانشجویان را با اهمیت موضوع تجربی بودن علم روان‌شناسی آشنا کند. این روزها، آزمایشگاه‌های روان‌شناسی دانشگاه تهران، رودهن و کرج مملو از دستگاه‌ها و ابزارهایی است که خاطرات زیادی از استاد را برایمان تازه می‌کنند. او در ظاهر مردی شاد، گرم، خوش برخورد و فعال بود، اما در باطن غم از دست دادن دخترش پریسا همیشه با او بود. یکبار در آزمایشگاه دانشکده روان‌شناسی کرج دیدم که استاد خیلی سرحال نیستند، جویای احوال شدم، گفتند: "نزدیک سالگرد پریسا است؛ زندگی برای من و همسرم بعد از مرگ دخترم همیشه با غصه و رنج می‌گذرد". با این همه درد و غم فقدان فرزند، استاد کتاب‌های زیادی را تالیف و ترجمه کردند و صدها پایان نامه را راهنمایی نمودند و همیشه در کنگره‌ها، جلسات و هم‌اندیشی‌ها حضور فعال داشتند.

 آخرین بار در کنگره دوسالانه انجمن روانشناسی ایران (اسفند 1391)، پس از خروج از سالن به سمت پارکینگ دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران قدم می‌زدیم و استاد از اهمیت ارتباطات کلامی نخستی‌ها و آواگری میمون‌ها در کتاب جدیدشان سخن می‌گفتند، رویکردی نو در رفتارشناسی جانوری (کردارشناسی)، کتابی که البته هیچگاه انتشار نخواهد یافت. ایشان همیشه در لابه‌لای گفتگوها، نارضایتی خود را از فعالیت‌های ضعیف آزمایشگاه‌های روان‌شناسی در ایران ابراز می‌کردند و معتقد بودند که روانشناسی تجربی علیرغم زحمات فراوان خود و سایر بزرگان همچنان با استانداردهای علمی جهانی فاصله زیادی دارد. دکتر محمود ایروانی علاوه بر روان‌شناسی تجربی در روان‌شناسی اجتماعی هم تسلط داشتند و یکی از موضوعات مورد علاقه‌شان حوزه پویایی گروه بود. ایشان با اینکه تحصیلات خود را در فرانسه به اتمام رسانده بودند، همیشه از استاد دکتر علی اکبر سیاسی به عنوان یک الگو و فردی کارآمد یاد می‌کردند. یادم می‌آید که در یک بعد از ظهر سرد (زمستان سال 1379) ایشان را در حال دویدن روی پله‌های دانشکده روان‌شناسی رودهن دیدم. از ایشان علت عجله‌شان را جویا شدم، گفتند: "می‌دوم تا به مینی‌بوس اساتید برسم و اگر جا ‌بمانم، باید به دنبال تاکسی تا تهران بدوم". هفته بعد که ایشان را مجدداً دیدم گفتند که خوشبختانه به موقع به مینی‌بوس رسیدند. در ادامه یادی از دکتر علی اکبر سیاسی کردند که همیشه با راننده شخصی و ماشین بنز مشکی پس از اتمام کلاس به منزل می‌رفتند و همین احترام به روان‌شناس و اهمیت جایگاه او در محافل علمی بود که انگیزه ادامه تحصیل ایشان برای سفر به فرانسه بوده است.

 اگرچه خبر درگذشت استاد پس از یک دوره بستری در بیمارستان به علت ابتلا به سرطان غیر منتظره نبود، اما به راستی جامعه روان‌شناسی کشور یکی از بزرگان و پیشکسوتان خود را از دست داد. فردا (23 بهمن) با پیکر زنده‌یاد محمود ایروانی در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران وداع می‌کنیم و برای روح پاک این استاد بزرگ که اکنون به دختر عزیزش پیوسته است، دعا می‌نماییم.

  نظرات ()
مطالب اخیر استرس - اضطراب چیست؟ انجمن حمایت از حقوق کودک ( سیزده اردی بهشت ) کارگاه و همکاری در طرح پژوهشی روانشناسی آغاز سال 93 درگذشت دکتر محمود ایروانی خاک بر سر جهل و جاهل!! اصطلاحات،عبارات و واژه‌ های روانشناسی روش نوشتن رزومه (cv) کارگاه EMDR و تحلیل رفتار متقابل TA پایه گذار عصب روانکاوی شناختی کیست؟
کلمات کلیدی وبلاگ istdp معرفی (۱) نوروساینس و روان درمانی پویشی istdp (۱) اثربخشی روان درمانی پویشی (۱) انجمن حمایت از حقوق کودک (۱)
دوستان من درخت سیب(محمدرضامهدوی) جالب دانشجو حامی درخت سیب درمان شناختی رفتاری (CBT) وبلاگ رسمی دانشکده روانشناسی آزاد گرمسار انجمن فارغ التحصیلان روانشناسی دانشگاه آزاد رودهن ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب