محمدرضا مهدوی (حامی)
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمدرضا مهدوی (حامی)
آرشیو وبلاگ
      روان پویشی کوتاه مدتISTDP (روانشناسی)
معرفی ISTDP نویسنده: محمدرضا مهدوی (حامی) - ۱۳٩٠/٢/۱٧

 Intensive Short term Dynamic Psychotherapy

حبیب دوانلو : بنیانگذار روان درمانی پویشی کوتاه مدت

 

 

معرفی کتاب روان درمانی پویشی کوتاه مدت در ادامه مطلب

 

 


معرفی کتاب روان درمانی پویشی کوتاه مدت

کتاب روان درمانی پویشی کوتاه مدت نوشته دکتر حبیب دوانلو باترجمه دکتر عنایت خلیقی سیگارودی توسط انتشارات ارجمند به چاپ رسیده است. این روش درمانگری پویشی را یک روان تحلیل گر ایرانی به نام دکتر حبیب دوانلو طراحی کرده است که در آن روش بلند مدت سازمان نایافته و نا مشخص تحلیل روانی به یک روش کوتاه مدت اثر بخش سازمان یافته و روشن تبدیل شده است . بیست سال گذشته دوره گسترش درمانهای روان پویشی کوتاه مدتی بوده است که در اصل از روان درمانی تحلیل گرا به دست آمده اند. نظریه پردازان و متخصصان این حوزه به جز حبیب دوانلو عبارتند از : لستر لوبورسکی، دیوید مالان، جیمز مان، پیتر سیفنوز و هانس استراپ.
درمانهای روان پویشی با وجود تفاوتهایی که با هم دارند در چند ویژگی مشترک اند:
تعیین محدودیت زمانی برای درمان، معمولا 12 تا 40 جلسه
هدف قرار دادن مشکل میان فردی در چند جلسه اول
اتخاذ موضع درمانی فعال تر یا کمتر خنثی
برقراری اتحاد کارآمد سریع و نیرومند
استفاده از تعبیر و انتقال نسبتا سریع
تمام درمانهای روان پویشی کوتاه مدت یا (STDPT) ، بعنوان خلف مستقیم روانکاوی ،اصول اساسی روانکاوی، از جمله وجود مقاومت ، ارزش انتقال و تعبیر، و اهمیت اتحاد کارآمد را در بر دارند. اما در عین حال همه آنها به تحقیقات تجربی ای که مزیت روان درمانی تحلیلی طولانی بر کوتاه مدت را قویا زیر سوال می برند و به محدودیتهای اجتماعی-اقتصادی فزاینده ای که شرکتهای بیمه برای تعداد جلسات روان درمانی تعیین می کنند، پاسخ داده اند.
همانگونه که اشاره شد رواندرمانی پویشی کوتاه مدت که توسط حبیب دوانلو بنیانگذاری شد، کارائی اش به اثبات رسیده است و امروزه توسط بسیاری از رواندرمانگران و روانپزشکان برای درمان بسیاری از مشکلات روانی بکار می رود . این رخداد آنقدر هیجان برانگیز بوده است که روانشناسی بنام دیوید مالن چنین می گوید :

"فروید ناخودآگاه راکشف کرد ،ولی حبیب دوانلو دریافت که آن را چگونه برای درمان بکار گیرد."

معرفی حبیب دوانلو نیازمند هیچ پیشوندی نیست، مثل زیگموند فروید. کسی فروید را دکتر فروید خطاب نمی کند زیرا نامش گویای کاملی از اوست. حبیب دوانلو نیز مانند فروید و بسیاری از بزرگان عرصه اندیشه نیازی به پیشوند ندارد. درباره دوانلو به فارسی نمی توان مطالب چندانی یافت اما وقتی نام او را به انگلیسی جستجو کنیم او را زیاد خواهیم یافت. پرآوازه ترین ایرانی در عالم رواندرمانی شاید گویای عظمت او نباشد اما برای ما ایرانیان معانی فراوانی می تواند داشته باشد. از دوستان عزیزی که با آموزش در مکتب دوانلو او را در ایران معرفی کردند نیز افراد زیادی را نمی توان یافت و شاید دکتر قربانی را بتوان در این راه موفق تر قلمداد کرد. به راستی چرا ما روانشناسان ایرانی به این پدیده عالم رواندرمانگری نمی بالیم و یادی و نامی از او را در هیچ محفل رسمی و غیر رسمی خود نمی آوریم؟ مگر نه این است که او پدیده ای نوظهور در عالم معاصر روانشناسی دنیا است؟ مگر مراکز متعددی در گوشه و کنار دنیا با افتخار نام و یاد و مدل درمانی او را فریاد نمی زنند؟ چرا ما در این راه قدمی برنداریم. این وبلاگ با همین هدف فعالیت می کند تا او و مدل درمانی اش را معرفی کند. این همه بیمار ایرانی چرا نباید از موثرترین درمان روانشناختی بهره مند شوند. من خود را نوآموزی در مکتب دوانلو می دانم و تلاش می کنم با فراگیری آن دردی از دردها افراد نوروز بردارم. تجربه اثرات شگرف این درمان چنان خیره کننده است که نمی توان حتی به تعمد آن را ندید. امیدوارم با گسترش این درمانگری در ایران ناامیدی غالب بیماران از روانشناسان به امیدی رهایی بخش تبدیل شود.

دکتر داوود معنوی پور

 

روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) شکل بسیار ویژه و بی همتا از درمان روانی است .

این روش درمانگری پویشی را دانشمند ایرانی ، حبیب دوانلو ، طراحی کرده که در آن ، روش بلند مدت ، کم اثر ، سازمان نیافته و نامشخص تحلیل روانی به یک روش کوتاه مدت، اثر بخش، سازمان یافته و روشن تبدیل شده است (قربانی1387). که موجب تسهیل حل و فصل سریع طیف گسترده ای از اختلالات احساسی می شود. مداخلات ISTDP به طور خاص برای برطرف کردن اضطراب ،افسردگی ، اختلالات شخصیت ، مشکلات ارتباطی ، شکایات جسمانی که نتیجه ی واکنش به استرس های احساسی می باشد( مثل سردرد) و همچینین الگوهای رفتاری مخرب طراحی شده است.ISTDP   بر این باور است که مشکلات میان فردی و یا آسیب های روانی ریشه در دوران کودکی و دلبستگی های اولیه دارد.

هدف مهم در ISTDP کمک به بیماران برای غلبه بر مقاومت درونی آنها در مقابل تجربه ی احساسات واقعی خود در گذشته و حال  می باشد ، احساساتی که سرکوب شده اند زیرا بیش از حد ترسناک یا درد ناک بوده اند.

تلاش ISTDP در راستای رسیدن به تجربه ی این احساسات ناهشیار (خشم ، گناه ، اندوه ،عشق) سرکوب شده در سریع ترین زمان ممکن است .محورهای این روش درمانی بر ماهیت افشا و نوع رابطه ی درمانی استوار است
(قربانی 8713) . اهمیت و جایگاه ممتاز روش دوانلو به علت در کانون قرار دادن پدیده ی انتقال است.

در ISTDP درمانگر نقشی فعال دارد و این فعال بودن معطوف به پرداختن به تمام مکانیسم های دفاعی بیمار، مدیریت اضطراب و آگاه کردن بیمار از احساسات خود می باشد.

تمرکز پویای درمانگر با هدف دسترسی به احساسات در طولانی مدت سرکوب شده ی بیمار است که منجر به رهایی بیمار از رنج و درد است و در نهایت بیمار خود به خود این تجارب را به سابقه های شخصی خود متصل می کند.

آموزش ISTDP بر اساس یک چهار چوب روان می باشد و زمینه های زیر را پوشش می دهد:

1-  انجام مصاحبه ی ارزیابی و انتخاب بیمارانی که برای این روش مناسب هستند

2-  ارزیابی روانی

3-  توسعه یک اتحاد قوی درمانی (پیمان درمانی)

4-  شناسایی دفاع ها با استفاده از مهارت های درمانی برای کمک به بیماران برای غلبه بر الگوهای دفاعی ناسازگارانه و توسعه ی الگوهای سازگارانه در رابطه فرد با دیگران

5-  تسهیل تجربه ی بیان و لمس احساسات

6-  انجام ارزیابی نتیجه ی درمان پس از پایان درمان پروتکل درمان ISTDP

هر مرحله  با مداخله ای خاص از سوی درمانگر و پاسخی خاص از سوی بیمار همراه است . دوانلو این فرایند را  توالی پویشی (Dynamic  sequence) نامیده است . به واسطه توالی پویشی است که درمانگر امکان بازگشایی ناهشیار را ارزیابی می کند و طبق این ارزیابی فرایند درمان را هدایت می کند.

1-  پرسش در خصوص مشکل

2-  فشار

3-  چالش

4-  مقاومت انتقالی

5- دستیابی مستقیم به ناهشیار

6- تحلیل انتقال

7- کاوش پویشی در ناهشیار

سمانه ایجی

 

از دوستان تقاضا میشود ضمن اطلاع رسانی به سایر دانشجویان وآشنایان در اطلاع رسانی و انتشار اخبار و مطالب مرتبط همکاری نمایند.

 

مطالب - تحقیقات و نظرات شما پس از تایید با نام شما در این فضا به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

Email : hamipsycho@yahoo.com

 

سایت اصلی دانشگاه 

http://www.iau-garmsar.ac.ir 

وبلاگ رسمی دانشکده روانشناسی دانشگاه آزاد واحد گرمسار 

http://iau-garmsar-psychology.persianblog.ir 

وبلاگ درمان شناختی رفتاری (CBT) 

http://cbt.persianblog.ir 

( لینکهای مرتبط با علوم روانشناسی و انجمنها در این وبلاگ معرفی شده اند) 

وبلاگ شخصی نویسنده 

http://derakhtesib.persianblog.ir 

با تشکر محمدرضا مهدوی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی)

  نظرات ()
مطالب اخیر استرس - اضطراب چیست؟ انجمن حمایت از حقوق کودک ( سیزده اردی بهشت ) کارگاه و همکاری در طرح پژوهشی روانشناسی آغاز سال 93 درگذشت دکتر محمود ایروانی خاک بر سر جهل و جاهل!! اصطلاحات،عبارات و واژه‌ های روانشناسی روش نوشتن رزومه (cv) کارگاه EMDR و تحلیل رفتار متقابل TA پایه گذار عصب روانکاوی شناختی کیست؟
کلمات کلیدی وبلاگ istdp معرفی (۱) نوروساینس و روان درمانی پویشی istdp (۱) اثربخشی روان درمانی پویشی (۱) انجمن حمایت از حقوق کودک (۱)
دوستان من درخت سیب(محمدرضامهدوی) جالب دانشجو حامی درخت سیب درمان شناختی رفتاری (CBT) وبلاگ رسمی دانشکده روانشناسی آزاد گرمسار انجمن فارغ التحصیلان روانشناسی دانشگاه آزاد رودهن ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب